Oyuncu Ekipmanları Ne Kadar Önemli!

Oyuncu Ekipmanları Ne Kadar Önemli!

Rekabetçi seviyede büyük bir hırsla oynanan oyunlar, bir adım öne geçmek için kırk takla attığımız elektronik sporlar… Artık oyun oynamak kavramı da epey genişledi. Jeton atıp Street Fighter oynadığımız günler geride kaldı. Yeni nesil oyunculuk çok geniş bir tanıma sahip oldu; indie oyunlardan rol yapma oyunlarına, şehir yönetme oyunlarından açık dünya hayatta kalma oyunlarına, korku oyunlarından e-spor’a uzanan bir tanım… Peki oyuncu ekipmanları neden önemli, ne kadar önemli ve hangi tip oyunlarda hangi ekipmanlar öne çıkıyor?

Öncelikle oyuncu ekipmanları nelerden oluşur, kısaca bir göz atalım. Bir adet klavye, bir adet fare, bir adet kulaklık ve bir adet mousepad… En bol çeşit klavyelerde bulunuyor. Oyuncu klavyesi (gaming keyboard ya da gaming klavye) dediğimiz şey aslında tepki süresi kısa, basış hassasiyeti yüksek ve makro tuşları barındıran klavyeler. Mekanik klavyelerin asıl çıkış hikayesi de oyuncu gereksinimlerine dayanıyor. Piyasada tepki süresi kısa olmadığı halde sırf bir kaç makro tuşu olduğu için ya da WASD tuşlarını renkli yaptığı için “Gaming Klavye” diye millete iteleniyor. Tasarımından önce oyun oynarken sizi öne taşıyacağı özelliklere bakmanız gerekiyor.

Keza gaming mouse diye adlandırılan oyuncu fareleri de kısa tepki sürelerine, ekstra makro tuşlara, DPI yani çözünürlük değiştirebilme özelliğine ve arayüzden hız ya da hızlanma gibi özelliklerin değiştirilebildiği oyuncu ekipmanları olmalı. Her ışık koyulan fareyi oyuncu faresi sanmayın. Tekerleğin bile hassasiyeti ve tutuş hissiyatı çok önemli.

Mousepad ise sizin tercihinize ve zevkinize kalmış ekipmanlardan birisi. Hızı seviyorsanız hıza uygun yüzeyler, hassasiyet istiyorsanız kontrol özellikli ve fren kabiliyeti yüksek mousepad’lere yönelmeniz gerekmekte.

Oyuncu kulaklıkları yani gaming headset’ler ise işitsel ihtiyaçların ön plana çıktığı oyunlar için şart oğlu şart diyebilirim! Surround özelliği, 7.1 desteği ve geniş sürücüleri olmazsa olmazlar. Kaliteli bir mikrofona sahip olması da kesinlikle önemli. Çünkü rekabetçi oyunların bir çoğu Teamspeak gibi platformlarda takım halinde oynanıyor. Hatta artık kulaklıklarda bile makro tuşu bulunuyor.

Peki gelelim bu ekipmanlar ne tür oyunlarda önemli. Öncelikle günümüz trendi e-spordan başlayalım. Elektronik sporlarla uğraşan, haşır neşir olan oyunculara önerim eğer oynadığı oyun türü FPS değilse mekanik, az tuşlu ve hatta gerekirse numpadsiz bir oyuncu klavyesi. Kulaklık olarak mikrofonu kaliteli, hafif ve terletmeyen bir oyuncu kulaklığı iş görecektir. Fare olarak DPI seçenekleri olan ve sol yanında ekstra tuşlara sahip bir oyuncu mouse’u almalısınız. Mousepad ise hıza yatkın olmalı.

Eğer oynadığınız tür FPS ise, yine mekanik klavye, ağır bir fare ve kontrol tipte bir mousepad. FPS’de en önemli şey ise oyuncu kulaklığı. Çevredeki sesleri doğru yönde ve kaliteli bir şekilde veren 7.1 kulaklık almalısınız.

Umarım oyuncu ekipmanları konusunda bir fikir sahibi olmuşsunuzdur.

Steam ID Bulma

Bu yazımızı da incelemeyi unutmayınız.

Paylaş

Yorumlar (0)

Yorum Yap