Espor Nedir / Hangi Oyunlar Espor Kapsamı İçerisinde Yer Almakta

Espor Nedir / Hangi Oyunlar Espor Kapsamı İçerisinde Yer Almakta

Türkiye’de her geçen gün popülerleşen bir durum haline gelen Espor, her geçen gün yeni oyuncuların katılması ile beraber ülkenin gündemine oturmaya başladı. Başta Galatasaray, Fenerbahçe ve Beşiktaş’ın resmi takımlar oluşturarak oyun alanına dahil olması birçok kişinin heyecanlanarak bu alan içerisinde etkinlik göstermelerine neden oldu. Bireysel olarak oyunlar içerisinde başarılı olan kişileri profesyonel takımlar haline dönüştüren Galatasaray ve Fenerbahçe, League Of Legends oyununun en başarılı takımları arasında gösterilmekte. Espor denilen kavramın bu günlere nasıl geldiği ile ilgili bilgiler tabi ki yazımızın devamında yer alacağını hatırlatmak istiyoruz. Online oyunların hayatımıza ilk olarak girdiği 2000 yıllarda insanlar istem dışı olarak meydana getirdiği bir durum olduğunu söyleyebiliriz.

2000 yıllarda online oyunların popüler hal kazanması ile beraber satıcılar daha fazla oyuncuya ulaşabilmek adına çekilişler düzenlemiş, yapımcılar oyuncuları ile daha fazla etkileşim kurabilmek adına ödüllü oyunlar hazırlamaya başlamıştır. Zamanla profesyonel bir hal kazanan bu etkinlikler Espor denilen kavramın doğmasına, oyun alanında ligler oluşturularak sürekli karşılaşmaların meydana gelmesine olanaklar sağlanmıştır. Devletler tarafından kabul edilmeye başlanan bu spor dalı kendi dünya içerisinde global karşılaşmalar, ligler ve turnuvalar da oluşturabilmekte. Takımlar içerisinde yer almak isteyen oyuncular öncelikle Gençlik ve Spor Bakanlığına başvurularak Espor lisansı almak gerekmekte. Bu konuda kişilerin deneyim ve tecrübelerini kanıtlamak durumunda kalan oyuncular, lisans alımları sonucunda istediği takım içerisinde yer alabilirler.

Espor içerisinde yer alan oyunlar genellikle online piyasaya içerisinde belirli bir kitle edinmiş, yıllardan bu yana zirvede yer alanlardan oluşmaktadır. Başta League Of Legends bu spor türünün oluşmasına katkı sağlamış en büyük oyunlar arasında yer almaktadır. Bununla beraber CS:GO, Overwatch, PUBG gibi oyunlar son yıllarda turnuva ve lig bakımından oyuncularının isteklerini karşılamaktadır. Son zamanlarda mobil alanlarda gündeme gelen Espor, Clash Royale oyunu ile gündeme gelmiş, bu landa oyuncular yetişmeye başlamıştır. Turnuvalara katılmak için her gün antreman yapan oyuncular, günlük en az 10 saat bilgisayar başında bulunarak oyun oynamaktadır. Karşılaşmalardan elde edilen gelirler oldukça yüksek olup oyuncuların ihtiyaçlarını çok rahat bir şekilde karşılayabilmekte.

CS:GO Rütbeleri (CS:GO Ranks)

Bu yazımızı da incelemeyi unutmayınız.

Paylaş

Yorumlar (0)

Yorum Yap